toukan
21 آذر 1401 - 12:30

جزایر سه گانه جزو لاینفک و ابدی ایران هستند

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: جزایر سه گانه جزو لاینفک و ابدی ایران هستند و درباره ادعاها در خصوص این جزایر این ادعاها را دخالت در امور داخلی و قلمرو سرزمینی جمهوری اسلامی ایران می‌دانیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سؤالی درباره مواضع چین در بیانیه مشترک چین و عربستان سعودی گفت: در این موضوع ما به عنوان دستگاه دیپلماسی مواضع و دیدگاه‌های رسمی خود را در این زمینه به تفصیل بیان کرده و به اطلاع ملت ایران و افکار عمومی رساندیم.

وی ادامه داد: یک بار دیگر بر اصول اساسی ایران در ارتباط با موضوعی که در خصوص مسائل مورد اشاره در بیانیه مشترکی که در سفر مقام چینی به عربستان مطرح شد بیان می‌کنم. هرگونه اتهامات بی اساس مندرج در بیانیه پایانی اجلاس چهل و سوم سران شورای همکاری خلیج فارس که با حضور مقام چینی برگزار شد را محکوم می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: در خصوص موضوعات مرتبط با برنامه هسته‌ای کشورمان، یک بار دیگر مطالب مندرج در بیانیه را مردود اعلام می‌کنیم. اینکه عده‌ای در منطقه با نادیده گرفتن پایبندی ایران به برجام و قوانین بین‌المللی نسبت به اقدامات مشروع ایران نکاتی را در بیانیه اعلام کردند را بار دیگر مردود اعلام می‌کنیم.

کنعانی با اشاره به سیاست ایران در قبال کشورهای منطقه نیز، گفت: ایران به امنیت درون زای منطقه‌ای مبتنی بر رعایت هنجارهای بین‌المللی و عدم مداخله خارجی در امور منطقه یک بار دیگر تأکید می‌کند و یک بار دیگر تأکید می‌کنیم جزایر سه گانه جزو لاینفک و ابدی ایران هستند و درباره ادعاها در خصوص این جزایر این ادعاها را دخالت در امور داخلی و قلمرو سرزمینی جمهوری اسلامی ایران می‌دانیم و چنین ادعایی از سوی هر طرفی مطرح شود محکوم می‌کنیم.

وی بیان کرد: مذاکرات رفع تحریم‌های غیرقانونی منحصر به موضوع هسته‌ای ایران است و طرف‌های مذاکره کننده هم طرف‌های شناخته شده‌ای هستند و ما ادامه همان مسیر را مسیر قابل قبولی می‌دانیم و آمادگی داریم همان مسیر را ادامه دهیم. آنچه مرتبط با ادعاهای مطرح شده است ما مواضع خود را صریحاً اعلام کرده و بار دیگر بر مواضع اصولی ایران تأکید کرده و از منافع اساسی جمهوری اسلامی ایران حمایت خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: آن چیزی که مربوط به ایران است ما در خصوص موضوعات منطقه‌ای به سیاست همسایگی مبتنی بر همکاری و منافع مشترک پایبند هستیم و از هرگونه ابتکار در این زمینه حمایت می‌کنیم. آنچه دخالت در امور داخلی ایران باشد محکوم کرده و نمی‌پذیریم و به کسی هم اجازه دخالت در امور داخلی و اظهارنظر درباره تمامیت ارضی و سرزمینی ایران نخواهیم داد در عین حال بر همکاریهای منطقه‌ای مبتنی بر اصول و منافع مشترک و همسایگی پایبند خواهیم بود.

در حال تکمیل…

منبع: مهر
شناسه خبر: 905887